fbpx

Copyright © 2023 - Fotosteria - Fotografia Ślubna
ASPEKT MEDIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ KRS0001010244 NIP6312709800

Polityka Prywatności

Promocja numer 1

ALWAYS GRAB THE OPPORTUNITY

Description for this block. Use this space for describing your block. Any text will do. Description for this block. You can use this space for describing your block.

Button
ślub jednostronny

Ślub jednostronny – Kto go może zawrzeć

Zawarcie związku małżeńskiego to akt, który formalnie łączy dwoje kochających się ludzi, aby wspólnie stworzyli rodzinę. W Polsce, do udzielenia ślubu uprawniony jest urzędnik stanu cywilnego oraz osoby duchowne każdych wyznań. W naszym kraju mieszkają ludzie z różnych kultur. Podtrzymują swoją tradycję i religię. Może się więc zdarzyć, że miłość połączy osoby różniące się pod tymi względami. Czy praktykujący katolik może zawrzeć ślub kościelny z osobą o innym wyznaniu lub z ateistą?

Na czym polega zawarcie małżeństwa mieszanego?

Co do zasady, władze Kościoła katolickiego stoją na stanowisku, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby wychowane w wierze katolickiej. Jednak w szczególnych przypadkach dopuszczają zawarcie małżeństwa pomiędzy katolikiem a osobą innej wiary. Będzie to ślub jednostronny.

Ślub jednostronny to nie tylko zawarcie związku małżeńskiego z osobą innego wyznania. Ślub jednostronny w kościele może zawrzeć również osoba niewierząca.

Co to jest ślub kościelny jednostronny?

Dla osób głęboko wierzących i praktykujących, akt zawarcia małżeństwa ma znaczenie nie tylko formalne, ale również duchowe. Dlatego zawsze zależy im na zawarciu ślubu kościelnego. Jeśli druga osoba jest niewierząca lub zupełnie innego wyznania, istnieje możliwość zawarcia ślubu jednostronnego.

Odbywa się on według trochę innej formuły niż klasyczny ślub, ale ma równie wiążącą moc dla obu stron, które muszą złożyć w pełni szczere przyrzeczenie.

Oferta fotografii ślubnej

Jak może funkcjonować małżeństwo mieszane?

Do pewnego czasu władze kościelne patrzyły nieprzychylnie na związki, w których jedna strona jest osobą niewierzącą lub innego wyznania. Uważano, że małżonkowie będą musieli się zmierzyć z wieloma trudnościami, przez co może to być nieudane małżeństwo. Powstaną problemy z uprawianiem odmiennych praktyk religijnych, obchodami świąt i sposobem wychowywania dzieci. Jednak wielu małżonkom udaje się pogodzić te sprzeczności na drodze racjonalnych kompromisów. Dlatego ślub jednostronny jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem.

ślub jednostronny

Ślub jednostronny w świetle prawa kanonicznego

Sprawy te reguluje Instrukcja Episkopatu Polski. Podkreślono w niej, że małżonków, których dzielą różnice wyznaniowe mogą spotkać trudności w istotnych sferach życia. Przede wszystkim w zakresie:

  • rozbieżności w rozumieniu istoty małżeństwa,

  • utrudniania praktyk religijnych,

  • zagrożenie osoby wierzącej pod względem wierności wobec własnego Kościoła,

  • wychowywania dzieci w duchu religijnym.

W dalszej części, Instrukcja Episkopatu Polski objaśnia, że Kościół udziela zezwolenia na ślub jednostronny, jeśli istnieje rozumna i słuszna przyczyna oraz gdy realnie nie zachodzi niebezpieczeństwo utraty wiary przez katolickiego małżonka. W przypadku ślubu jednostronnego, małżonek katolicki musi mieć zagwarantowane prawo do praktykowania wiary i wychowywania w tym duchu dzieci.

Oferta fotografii ślubnej

POZNAJ OPINIE NASZYCH ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

To piszą o nas, nasi zadowoleni klienci. Dokładamy wszelakich starań, by każdy klient powracał do nas.

Doskonała
Na podstawie 31 opinii
Marcin Ostatkiewicz
Marcin Ostatkiewicz
2022-10-30
Łukasz to świetny fotograf , ma naprawdę profesjonalne podejście . Miły , pomocny , kreatywny dobrze się z nim współpracuje . Polecam
Karolina Serwotka
Karolina Serwotka
2022-10-30
Serdecznie polecam Łukasza jeśli chodzi o fotografie ślubną super pomysły profesjonalizm i fantastyczna jakość zdjęć !
Sebastian Maciaszek
Sebastian Maciaszek
2022-10-21
Fantastyczne zdjęcia i super kontakt. Fotograf godny polecenia. Dziękujemy jeszcze raz ?
Magdalena Płonka
Magdalena Płonka
2022-10-08
Fotograf godny polecenia! Stały kontakt, doradztwo i pomocność na najwyższym poziomie! Podczas współpracy z Łukaszem nie czuliśmy skrępowania, a sama atmosfera na sesjach sprawia, że zdjęcia wychodzą mega naturalnie. W dniu ślubu czuć było jego wsparcie i zaufanie, że zdjęcia będą super. I tak też jest! Galeria zrobiła na nas ogromne wrażenie. Oczekiwania spełnione w 100%!
Dawid Płonka
Dawid Płonka
2022-10-08
Serdecznie polecam Łukasza. Robi niesamowitą robotę przy dobrej zabawie. Przerósł nasze oczekiwania. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej jak i z samego wesela wyszły super. Bardzo dobry kontakt i podejście do klienta.
Michał Kopczyński
Michał Kopczyński
2022-10-07
Polecam z całego serca. Świetne podejście fotografa do organizacji wesela, pomoc w razie każdego problemu, i stały kontakt telefoniczny lub mailowy. Same zdjęcia bardzo dobrze wykonane, naturalne. Fotograf widzi co dzieje ię na sali i potrafi złapać naprawdę piękne chwile w tak ważnym dniu jakim jest ślub oraz wesele. Fotograf na ślub TYLKO Fotosteria.
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak
2022-10-06
Polecam Fotosterie, piękne zdjęcia mamy pamiątkę na całe życie. Sympatyczna obsługa, bardzo mili ludzie.
Patrycja Wiencek
Patrycja Wiencek
2022-09-08
Z całego serca polecam Łukasza jako fotografa, innego fotografa nie wyobrażam sobie na naszym ślubie. Zdjęcia przepiękne, współpraca na wysokim poziomie ❤️
romek9991
romek9991
2022-09-08
Najlepszy fotograf, super wykonane zdjęcia, mega współpraca
Marza Wrzodzia
Marza Wrzodzia
2022-08-28
Polecam Łukasza ! Pomimo małego przyjęcia , zdjęcia wyglądają na dużą imprezę ! Szybki plener , mega pomysły na Naszym ślubie w górach. Nie spodziewałam się aż takich efektów. Cudowna pamiątka do końca życia , wielkie dzięki ❣️

Czy możliwy jest ślub jednostronny z rozwodnikiem?

W Kościele katolickim ślub jest sakramentem wiążącym na całe życie. Małżeństwo zawarte w urzędzie stanu cywilnego można rozwiązać rozwodem. Jednak w świetle prawa kościelnego rozwód cywilny nie oznacza ustania małżeństwa. Rozwodnik nadal jest związany węzłem poprzedniego małżeństwa. Zatem dla niego ślub jednostronny w kościele jest niemożliwy.

Aby zawrzeć ponowny związek małżeński, osoby rozwiedzione mają jedyną drogę – wystąpić z wnioskiem, aby władze kościelne uznały poprzednie małżeństwo za nieważne. Jest to skomplikowana procedura, ale mamy do czynienia z takimi przypadkami, nawet u osób publicznych. Po unieważnieniu małżeństwa, następne to już nie będzie ślub jednostronny lecz tradycyjny.

Ślub jednostronny z ateistą

Małżeństwo pomiędzy wierzącym i niewierzącym jest dziś akceptowane w wielu kulturach i religiach. W Kościele katolickim również dopuszczalne są takie związki. Współczesne społeczeństwo charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem kulturowym i religijnym, więc ślub jednostronny rozwiązuje wiele problemów.

Wiele osób wychowanych w środowisku ateistycznym korzysta z dobrodziejstwa ślubu jednostronnego. Jest to dla nich możliwość zachowania własnych przekonań, a jednocześnie umożliwienie drugiej osobie zawarcia związku małżeńskiego przed ołtarzem.

Kościół nie namawia ateisty na przyjęcie określonych przekonań. Nie może to być powodem odmówienia udzielenia zezwolenia na ślub jednostronny. Osoba niewierząca nie musi iść do spowiedzi ani dostarczyć zaświadczenia, że przyjęła chrzest. Nie jest też potrzebne świadectwo ukończenia katechezy. Dla ateisty uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich jest dobrowolne, chociaż należy to do obowiązku strony wierzącej. Musi jednak złożyć przyrzeczenie, że nie będzie współmałżonkowi przeszkadzać w wypełnianiu praktyk religijnych i wychowaniu dzieci w wierze katolickiej.

Możliwe jest też zawarcie ślubu jednostronnego z apostatą czyli z człowiekiem, który po pewnym okresie życia w wierze katolickiej świadomie wystąpił ze Wspólnoty Kościoła. Dotyczy go złożenie takiego samego przyrzeczenia, jakie składa ateista.

Czy katolik może zawrzeć związek małżeński z osobą wyznania prawosławnego?

Jeśli dwie osoby chcą zawrzeć pełnoprawne małżeństwo, ale jedno z nich wyznaje wiarę prawosławną, to ślub jednostronny jest również dla nich dobrą opcją. W takim przypadku, osoba wyznająca inną wiarę musi jednak dopełnić kilku formalności; dostarczyć zaświadczenie z USC, akt chrztu oraz potwierdzenie zapowiedzi w swojej parafii. Obie strony mogą razem uczestniczyć w Eucharystii, ale osoba wyznania prawosławnego powinna wcześniej przystąpić do spowiedzi w Cerkwi. W przyszłości różnice w uznawaniu niektórych dogmatów wiary nie będą dla nich przeszkodą w prowadzeniu tolerancyjnego współżycia małżeńskiego.

Czy ślub z grekokatolikiem to ślub jednostronny?

Ślub katolika rzymskiego z osobą wyznającą wiarę greckokatolicką to nie jest rodzaj ślubu jednostronnego. Ślub kościelny jednostronny jest w przypadku zawarcia małżeństwa z osobą zupełnie innego wyznania. Natomiast kościół greckokatolicki wchodzi w skład kościoła rzymskokatolickiego. Doktryny są takie same, różnice występują tylko w sposobie sprawowania liturgii.

Oferta fotografii ślubnej

Jak wygląda ślub jednostronny?

Pomimo różnic w poglądach na sprawy wiary, ślub jednostronny jest ważnym przeżyciem dla obojga małżonków. Zatem musi mieć bardzo uroczysty charakter. Młoda para zaprasza swoją rodzinę i przyjaciół. Zawsze obecny jest też fotograf ślubny, który uwiecznia na zdjęciach wszystkie wzruszające chwile.

W Kościele katolickim obowiązują określone procedury. Przed ślubem jednostronnym, osoba wierząca musi dostarczyć świadectwo ukończenia katechezy i przystąpić do sakramentu komunii świętej. Przy ślubie jednostronnym nie obowiązuje to tego, kto nie jest katolikiem.

Ślub jednostronny może odbyć się bez mszy świętej. Ksiądz może odczytać fragment Pisma Świętego lub wygłosić kilka słów o przymiotach małżeństwa. Osoba niewierząca nie może decydować się na publiczne wyznanie wiary, bo byłoby to niezgodne z jej poglądami.

Dla zawarcia małżeństwa mieszanego najważniejsze są słowa przysięgi. Podczas jej składania, osoba niewierząca może opuścić słowa „tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci”. Również nie wykonuje znaku krzyża. Osoba wierząca składa przysięgę w pełnym brzmieniu.

Ślub kościelny jednostronny – dowód miłości i tolerancji

Miłość jest siłą, która może pokonać różne trudności. Ślub jednostronny jest tego najlepszym przykładem. Kościół katolicki podąża za zmianami zachodzącymi w świecie i umożliwia zakochanym wziąć ślub jednostronny, gdy dzielą ich pewne różnice w stosunku do wyznawania wiary.

Zawarcie związku małżeńskiego z osobą innego wyznania lub osobą niewierzącą przynosi sporo korzyści, ale jest też wyzwaniem dla obu stron. Ślub jednostronny powinien być dobrym początkiem tolerancyjnego współżycia małżeńskiego.

SPRAWDŹ WOLNY TERMIN – ZAPYTAJ O CENĘ

Masz do nas pytanie ? Interesuje się cena usługi, napisz do nas : biuro@fotosteria.pl
Czekamy też na Ciebie pod numerem telefonu:  (+48) 536-762-781

Imię(wymagane)
Nie musisz się obawiać niechcianego naciągania przez telefon. Rozmowa często ułatwia nam szybciej przygotować ofertę dopasowaną do waszych potrzeb.
W tym miejscu napisz nam gdzie i kiedy odbędzie się ślub i wesele.
Zgoda na przetważanie danych
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zobacz również:

Błogosławieństwo pary młodej
Jakie dokumenty potrzebne do ślubu cywilnego
Podziękowanie dla gości weselnych
Tradycyjne polskie wesele